رفتن به مطلب
minibermuda

هیولای لایگر بزرگترین گربه سان جهان ..

پست های پیشنهاد شده

لایگر چیست !؟ اگر یک شیر نر و یک ببر ماده با هم جفتگیری کنند موجود عظیم الجثه و خارق العاده ای به وجود میاید که زیست شناسان آن را لایگر ( ترکیبی از دو اسم Tiger و Lion) نامیدند ! لایگر به قدری بزرگ و سنگین است که تولد آن به صورت طبیعی برای ببر ماده ممکن نیست و اکثرا با عمل جراحی است که لایگر به دنیا می آید و اگر بخواهند ببر ماده را به حال خود رها کنند به احتمال زیاد در زمان زایمان می میرد.


زیست شناسان علت غول آسا بودن لایگر را ترکیب خاص کروموزومی می دانند که در نتیجهء ترکیب ژن های شیر و ببر ایجاد می گردد .


اگر شیر نر با ببر ماده جفتگیری کند لایگر ایجاد می شود و اگر ببر نر و شیر ماده با هم جفتگیری کنند ، تایگون ایجاد می گردد . تایگون و لایگر هر دو در طبیعت به ندرت ایجاد می شوند و موارد بسیار نادری از وجود این جانوران در طبیعت وجود داشته و آن هم در شریط خاص محیطی در جنگل های آسیایی بوده که این دو جانور (شیر و ببر) مجبور به جفتگیری با هم شده اند . ولی امروزه در باغ وحش ها عمدا شیر و ببر را در معرض یکدیگر قرار می دهند تا با هم جفتگیری کرده و لایگر ایجاد شود .


اولین لایگر در اوایل قرن 19 در جنگل های آسیایی دیده شد .


لایگر ها تا 400 کیلو وزن و 3.5 متر طول پیدا می کنند ! این اندازه به مراتب بزرگ تر از بزرگ ترین گربه سانی که در حالت طبیعی وجود دارد ، یعنی ببر است !!


لایگر ها به شدت به زندگی جمعی علاقه مند هستند واین ارثی از پدر خود شیر است وهمین طور این حیوان علاقه زیادی به شنا کردن دارد که این علاقه از مادر خود ببر سر چشمه میگیرد و این در حالی است که شیر هیچ علاقه ای به آب و شنا ندارد.


گرچه بسیاری از مردم لایگر ها و تایگون ها را دوست دارند و از مشاهدهء آنان لذت می برند ، ولی بسیاری از گرو ه های حمایت از حقوق حیوانات شدیدا مخالف ایجاد لایگر و تایگون اند و معتقداند که این عمل علاوه بر اینکه دخالت درنظام طبیعت است ، باعث به وجود آمدن موجوداتی می گردد که دارای اختلالات شدید ژنتیکی اند و همچنین از مشکلات سلامتی رنج می برند و عموما زندگی کوتاه و بدی دارند . این در حالی است که مسئولین باغ وحش که طرفدار ایجاد لایگر و تایگون اند به شدت با این گفته ها مخالفت می کنند و معتقداند لایگرها و تایگون ها مثل شیرها و ببرها می توانند زندگی خوبی را داشته باشند و هیچ گونه مشکل خاص ژنتیکی و سلامتی در این جانوران وجود ندارد .


به هر شکل ، همهء افراد در یک مورد با هم اتفاق نظر دارند و آن این که لایگرها و تایگن ها موجوداتی بسیار خارق العاده و باشکوه اند.


 


متاسفانه الان در باغ وحش وکیل آباد مشهد برای به وجود آمدن این حیوان شیر آفریقایی و ببر بنگال دریک قفس و به صورت اسفناکی زندگی میکنند که این زندگی به شکنجه بیشتر شباهت دارد.


جالب است بدانید که شیر ببر نه تنها با هم دوست نبوده بلکه دشمن یکدیگر هم محسوب میشوند و این درحالی است که این دو حیوان در یک قفس کوچک در باغ وحش مشهد نگهداری میشوند.


 


                                                                        005.jpg                                                                                                         


236x324_1443518455463339.jpg


                    


 


       500x335_1406092634358546.jpg


 


249189-834507.jpg


        


به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×