رفتن به مطلب
sheyda69

آموزش شیوه عکاسی حرفه ای از کودکان

پست های پیشنهاد شده

مجله شهرزاد: بچه‌ها خیلی زود بزرگ می‌شوند فقط راه ثبت روزهای شیرین کودکی‌شان گرفتن عکس و فیلم دیدنی است. اگر از پدر مادرهای‌تان بپرسید به شما می‌گویند ارزش ثبت این لحظات چقدر زیاد است و نگاه کردن به این عکس‌ها چقدر لذت‌بخش و شادی ‌آفرین است. خیلی از خانواده‌ها کودک‌شان را برای عکاسی به آتلیه بارداری می‌برند ولی اگر عکاسی از فرزندتان را به آتلیه عکاسی محدود بکنید زیاد از لحظه‌های زیبا ی او را از دست می‌دهید. پس خوب است اصول عکاسی از بچه را بلد باشید تا بتوانید هر جا ضروری شد دوربین‌تان را آماده بکنید لحظه‌ای جاودانه از فرزندتان خلق بکنید . حواستان باشد ، در زندگی کوچولوی شما لحظاتی پیش می‌آید که احتمالا هیچ‌ دیگر دوباره تکرار نشود.

اولین‌ها را ثبت بکنید

ثبت اولین‌های فرزندتان یکی از مهم‌ترین و لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. جهت انجام این کار باید حوصله داشته باشید و دوربین‌تان همیشه آماده باشد. چیزهایی مثل اولین خنده، اولین حمام، اولین دندان، اولین قدم و اولین‌های دیگر فرزندتان با کیفیت ترین سوژه جهت عکاسی هستند . سعی بکنید آن‌ها را از دست ندهید. می‌توانید این اولین‌ها را برای دوست ها و بستگان‌تان بفرستید و بعدها از آن‌ها یک آلبوم جداگانه درست بکنید اسمش را بگذارید اولین‌ها.

77151_827.jpg

صورت فرشته را ثبت بکنید

بچه شما در هر سنی نیاز به سری عکس جالب پرتره دارد. پرتره به عکسی گفته می‌شود که بخش خیلی آن با صورت پوشانده می‌شود و اکثرا ٌ در کادر آن از بالای سر تا زیر گردن کودک معین است. اگر می‌خواهید از کودک‌تان عکس جالب پرتره بگیرید، خوبتر است پس زمینه آسان باشد. رنگ‌های گرم مثل قرمز عکس زیبا را شلوغ می‌کند. بهتر است به جای آنها از رنگ‌های سرد، مثل آبی مصرف بکنید . رنگ‌های مختلف را تست بکنید ، احتمالا یک رنگ ویِژگزینشه بیشتر به کودک شما بیاید با مصرف از آن رنگ در پس‌زمینه بتوانید عکس‌های زیبا تری بگیرید.

کمی فکر بکنید

دکورهای معمولی، عکس‌های معمولی به وجود می‌آورند. به جای اینکه بچه کنار مبل بایستد و پایه‌های بی‌ریخت مبل پس زمینه عکس زیبا او باشند، بهتر است او را روی مبل بگذارید. می‌توانید ابتکار به خرج دهید و او را کنار عروسک‌هایش، کنار قابلمه‌های آشپزخانه، توی کمد، یا جاهای خنده‌دار دیگر بگذارید از او عکس جالب بگیرید. چتر، کلاه، تلفن همراه یا تلفن در کنار بچه‌ها فرم‌های زیبا یی درست می‌کند. از بچه‌ها با خوراکی‌های‌شان عکس جالب بگیرید. لباس ‌های آن‌ها را درآورید و بگذارید تا می‌خواهند با خوراکی‌های‌شان خرابکاری کنند. همين طور می‌توانید از آیینه مصرف بکنید . رفتار بچه‌ها با آیینه خیلی باطعم است. آن‌ها با دیدن آیینه ذوق‌زده می‌شوند و حرکات باطعم ‌ای نشان می‌دهند. به‌علاوه داشتن بچه عکس ش در آیینه زیاد زیبا ست. می‌توانید از همسرتان یاری بگیرید. از او بخواهید بچه را بخنداند یا با او بازی کند تا بتوانید عکس‌های مفرق ی از او بگیرید. اگر امکان‌پذیر نیست، می‌توانید جغجغه یا هرچیز دیگر مورد علاقه کوچولو را کنار دست‌تان داشته باشید و با تکان دادن کوچولو توجه او را به خودتان جلب بکنید . جهت مثال گیم دالی، عکس‌های زیبا یی می‌دهد. می‌توانید موقع عکاسی این گیم را با کودک تکرار بکنید . اکثرا بچه‌ها از عکاسی زود خسته می‌شوند. پس تمام چیز را آماده بکنید تا برترین عکس زیبا را در دقایق اول عکاسی که بچه حوصله دارد سرحال است بگیرید.

این نوزادهای بدقلق

عکاسی از نوزادان بدقلق حتی در آتلیه نوزاد هم مشکل و دردسر ساز است.همـواره در روزهای اول که فرزند شما نوزاد است شوق و ذوق زیادتری برای عکاسی از او دارید. اما چون نوزاد خواب است حالت‌های مفرق ی به خود نمی‌گیرد، بعد از گرفتن چند عکـس از او، از گرفتن عکس‌های دوباره تکرار ی خسته می‌شوید. ولی با کمی ابتکار می‌توانید عکس‌های مفرق و زیبا یی از نوزادتان بگیرید. برای مثال می‌توانید با ‌های مختلف یا حتی در حالت برهنه از او عکـس بگیرید. برای مثال می‌توانید یک کلاه خنده‌دار سرش بگذارید. غیر از حالت درازکشیده، می‌توانید آن‌ها را روی شانه کسی بگذارید از آن‌ها عکس جالب بگیرید. می‌توانید او را روی دست‌تان نگه دارید کوچکی او را با بزرگی دست‌تان مقایسه بکنید از او عکس جالب بگیرید. می‌توانید او را در سبد بگذارید، روبان رویش پاپیون بکنید و ... این نوزاد مال شماست و ساعت‌ها زمان دارید برای عکاسی از او خلاقیت به خرج دهید. حواستان باشد موقعی که نوزاد تازه از خواب بیدار شده در حال کش‌وقوس خمیازه کشیدن است با کیفیت ترین زمان برای گرفتن عکس‌های جالب و خنده‌دار از اوست. می‌توانید از اعضای بدن کوچکش عکس جالب بگیرید. اندازه پای فرزندتان در مقایسه با دست شما یا وقتی با دست کوچولویش انگشت‌تان را می‌گیرد سوژه بهتر ی برای عکاسی به شما می‌دهد. اما فراموش نکنید که چشم نوزادان به فلاش دوربین حساس است. حتمـا جهت عکاسی از آن‌ها فلاش را خاموش بکنید به نور طبیعی قناعت بکنید .

Mr-Handsome-Neckties-Eli-Fedora-625x500.

بچه‌های قد و نیم‌قد

وقت ی بچه‌ها بزرگتر می‌شوند، می‌توانید از سوژه‌های دیگری جهت عکاسی از آنها استفاده بکنید . جهت مثال از بچه به همراه شکلات، بستنی یا بادکنک عکـس بگیرید. می‌توانید عینک یا کلاه بزرگترها را به آن‌ها بپوشانید عکس جالب بگیرید. کشتی گرفتن با پدر یا یاری کردن به مادر در کارهای خانه، سوژه‌های خوب ی برای عکاسی می باشند . برخي وقت‌ها مجبور هستید از بچه‌ها به طور دسته جمعی عکـس بگیرید. همموسیقی کردن چندتا بچه با نیز کار سختی است. بایستی با حوصله آن‌را انجام دهید. می‌توانید با قول دادن جایزه یا خوراکی، بچه‌ها را به عکس زیبا گرفتن تشویق بکنید . با چند دکور یا مـدل ابتکاری می‌توانید عکس‌های بسياري از جمع بچه‌ها بگیرید. می‌توانید از آن‌ها بخواهید به ترتیب قد بایستند یا با هم گیم کنند. بد سلیقه‌ترین مـدل برای عکاسی از بچه‌ها در این حالت این است که از آن‌ها بخواهید مستقیم بایستند. فراموش نکنید، شما به عنوان عکاس بیش از تمام چیز باید جرات و خلاقیت داشته باشید.

قد بالای زیبا

چنانچه می‌خواهید تمام اعضا کوچولو را در عکس جالب داشته باشید، سعی بکنید او را جاهای باطعم بنشانید. کنار وسایل خانه مثل اتومبیل شویی، کنار در اتاق، کمد، روی کاناپه یا هر جای دیگری که اندازه کودک در مقایسه با اشیا دیگر نشان داده شود. لازم نیست همیشه بچه وسط کادر باشد. کادربندی‌های مختلف را تست بکنید . سعی بکنید فرزندتان را در موقعیت کشمکش و کار قرار دهید و از او عکس جالب بگیرید. بچه‌ها در حال گیم یا شیطانی زیاد زیبا هستند . دقت داشته باشید عکس‌های عمودی را تست بکنید نیز افقی‌ها را. این را هم بدانید که ضروری نیست تمام عکس‌های بچه شما تمام رخ باشد. نیم‌رخ یا سه‌رخ کودک شما به اندازه تمام رخ او قشنگ ست. چنانچه از قد کوچولو عکـس می‌گیرید زحمت بکشید و روی زمین بنشینید یا دراز بکشید. اینطوری کوچولو را کاملا از روبه‌رو نشان می‌دهید. اگر ایستاده از فرزندتان عکـس بگیرید به خاطر اختلاف قد اعضا او به اصطلاح دفرمه خواهد شد. خوشبختانه الان مثل سال‌های قدیم دوربین‌ها آنالوگ نیستند و نیاز نیست در فیلـم عکاسی صرفه‌جویی بکنید . بعد از هر حالت کودکان چند عکـس متوالی بگیرید، بعد در رایانه با کیفیت ترین را انتخاب بکنید اضافه‌ها را بدون استرس پاک بکنید .

Cilento-family-portrait-studio-children-

آتلیه 20 هزار تومانی

چنانچه به عکس جالب گرفتن خیلی علاقه دارید می‌توانید در خانه آتلیه کوچک درست بکنید و از کودکتان عکس زیبا آتلیهای بگیرید. نگران نباشید. این کار اصلا سخت نیست. برای داشتن یک آتلیه کودک کافی است یک پرده سفید یا کاغذ رولی تولید و ساخت بکنید . کاغذ راحت‌تر و کم‌خرج‌تر است. می‌توانید موقع عکاسی آن را با چسب به دیوار بچسبانید و بعد از عکاسی آن را جمع بکنید جایی نگهداری د. جهت این‌جور عکس‌ها خوبتر است کاغذ را از دیوار آویزان بکنید تا روی زمین جایی که بچه می‌ایستد نیز ادامه‌اش دهید. این‌طوری یک زمینه فوق‌العاده خواهید داشت که می‌توانید بعدها در فتوشاپ هر کاری روی آن انجام دهید. نگـران نور آتلیه نباشید. شما می‌توانید با دو چراغ بررسي نور مورد نیازتان را تامین بکنید . فقط کافی است نورهای دیگر را خاموش بکنید ، پرده‌ها را بکشید، چراغ مطالعه‌ها را روی یک پایه بگذارید و جلوی آن‌ها را با کاغذ بپوشانید. به این صورت نور غیر مستقیم یکنواختی خواهید داشت که جهت عکاسی از بچه‌ها حسابی مناسب است.

نور اضافه خاموش

یادتان باشد ، برترین نور برای عکاسی از بچه، هوای ابری است. در این نور بچه اخم نمی‌کند زیبا یی نور طبیعی روی صورتش می‌افتد. فلاش ضعیف با نور نرم یا غیر مستقیم، صورت کوچولو را به‌اندازه کافی روشن خواهد کرد. مصرف از یک دستمال کاغذی روی فلاش به تولید چنین‌نوری کمک خواهد کرد. علاه بر قشنگ یی نور، نور مستقیم فلاش هم چشـم بچه را اذیت نخواهد کرد. هرچه فرزند شما کوچکتر باشد می بایست برای عکاسی از او از نور مصنوعی کمتری استفاده بکنید . حتی بهتر است در مواقعی که ضروری نیست فلاش دوربین را خاموش بکنید . اگر زمینه پشت ارزش دارد و اگر به قشنگ تر شدن عکـس می‌کند می‌توان آن ‌را کمی روشن کرد وگرنه محو یا تیره شدن آن خوبتر است. بچه‌ها موقع عکاسی خیلی تکان می‌خورند. پس بایستی نور کافی همراه داشته باشید به خاطر این‌که بتوانید دوربین را روی سرعت بالا بگذارید تا اگر بچه زیاد تکان خورد، عکسش تار نشود.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×