رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • سـفر مـرگبار با تـله‌پـورت

  توسط AMIIIIR، در هری پاتر،

  به نقل از همشهري انلاين :
  اکنون تله‌پورتيشن از محدوده داستان‌هاي علمي-تخيلي خارج شده و در دنياي واقعي اطراف ما هم توليد مي‌شود؛ هرچند نه آن‌گونه که دوستداران هري پاتر انتظارش را دارند.
  براي اينکه بتوانيد تله‌پورتيشن را تجربه کنيد، ديگر لازم نيست منتظر جام جهاني بعدي کوئيديچ باشيد تا بتوانيد همراه با هري‌پاتر و خانواده ويزلي، در چند ثانيه از يک نقطه دنيا به نقطه ديگري برويد؛ يا اينکه اگر سن و سال‌تان چند ده سالي بيشتر است، دعوت‌نامه‌اي براي سفر به فضا همراه با بازيگران سريال پيشتازان فضا دريافت کنيد.
  اکنون تله‌پورتيشن از محدوده داستان‌هاي علمي-تخيلي خارج شده و در دنياي واقعي اطراف ما هم توليد مي‌شود؛ هرچند نه آن‌گونه که دوستداران هري پاتر انتظارش را دارند.
  وقتي عبارت «تله‌پورتيشن» را مي‌شنويم، بي‌اختيار تصاويري از فيلم‌ها و سريال‌هاي علمي-تخيلي همچون «دکتر هو» يا «پيشتازان فضا» و از بين جديدترها هم يادسري فيلم‌هاي «هري‌پاتر» مي‌افتيم.
  به نظر مي‌رسد که تاکنون اين مفهوم همنشين سفر سريع‌تر از نور و ماشين زمان بوده باشد. ولي در عالم واقعيت، تله‌پورتيشن کم‌کم دارد تبديل به واقعيتي در مقياس کوچک مي‌شود.
  کامپيوترهاي کوانتومي، که اميد مي‌رود گام بزرگ بعدي در دنياي محاسبات و پردازش باشند،‌ براي کار بر همين اصل تکيه دارند.
  نظريه پشت تله‌پورتيشن(انتقال ماده يا انرژي از نقطه‌اي به نقطه ديگر، بدون عبور از فضاي فيزيکي ميان آنها)، يا به عبارت دقيق‌تر تله‌پورتيشن کوانتومي، از يک بحث قديمي و طولاني بين اينشتين و نيلز بوهر سرچشمه مي‌گيرد.
  اينشتين نظريه کوانتوم را بنيان نهاد و تا زماني که بحث تصادفي بودن آن به ميان آمد، از پشتيبانان اين نظريه بود؛ يعني زماني‌که نسل جديد فيزيکدان‌هايي که در اين حوزه کار مي‌کردند، دريافتند که ذرات کوانتوم در کنترل احتمالات هستند.
  اينشتين از اين تصادفي بودن متنفر بود و براي ساليان سال، با طرح چالش‌هايي در مورد اعتبار فيزيک کوانتوم، بوهر را دست مي‌انداخت.
  آخرين و بزرگ‌ترين اين حمله‌ها در سال 1935 درمقاله‌اي بود که توسط اينشتين و دو همکار ديگرش به نام‌هاي پودولسکي و روزن نوشته شد و به دليل حروف اول اسم آنها به نام EPR معروف شد
  اين مقاله نشان مي‌داد يا فيزيک کوانتوم نادرست بود يا اينکه ظاهرا غيرممکن را ممکن مي‌کرد. اي‌پي‌آر نشان داد که بايد بتوان يک جفت ذره کوانتومي را در حالتي‌که اصطلاحا درهم‌تنيدگي (Entanglement) ناميده مي‌شود، خلق کرد.
  اين ذرات را مي‌شد از هم جدا کرد و در دو انتهاي جهان قرار داد؛ اما با تغييري در يکي از آنها، ديگري نيز همزمان تغيير مي‌کرد. آنها به نحو ناشناخته‌اي ارتباط بي‌درنگ داشتند.
  اينشتين فکر مي‌کرد که شکافي در زره نظريه کوانتوم پيدا کرده است، ولي در کمال شگفتي واقعيت دقيقا برعکس بود؛ او در حقيقت يکي از برجسته‌ترين ظرفيت‌هاي ذرات کوانتومي را کشف کرده بود. علاوه بر آن، آزمايش‌ها به کرات نشان دادند که درهم تنيدگي واقعا وجود دارد.
  در نگاه اول چنين به نظر مي‌رسد که با اين خاصيت، مي‌توان پيام‌هاي لحظه‌اي را از يک انتهاي جهان به انتهاي ديگرش ارسال کرد، ولي مسأله اصلا به اين ترتيب نيست. داده‌هايي که درهم تنيدگي مي‌تواند ارسال کند، تصادفي هستند و کنترل چنين چيزي غير ممکن است. اين همان مساله‌اي بود که ايده تله‌پورت کوانتومي را نيز تا همين سال‌هاي اخير، به تاخير انداخت.

   

  منبع:همشهري دانستنيها
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×