رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • درخواست غرامت از دیوون موری

  توسط AMIIIIR، در هری پاتر،

  دیوون موری که در مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» در نقش یکی از هم‌کلاسی‌های هری جلوی دوربین رفته بود، با یک شکایت بزرگ روبه رو شده است. این بازیگر که اکنون ۲۷ ساله است، از سوی کارگزارش با شکایت روبه رو شده و ادعای کارگزار موری این است که او سهم آنها را از دستمزدش پرداخت نکرده است. او در مجموعه «هری پاتر» در نقش سیموس فینیگان بازی کرده بود و کارگزار او معتقد است که او مالیات‌های حقوش را که توسط کمپانی پرداخت نشده‌، هم باید بپردازد.
  گفته می‌شود دیوون موری به دنبال طلب افزایش سهم کمپانی، پس از ساخته شدن چهارمین قسمت «هری پاتر»، تلاش کرده بود تا از آژانس تفکیک شود. در هر حال او اکنون از سوی این کمپانی با یک شکایت جدی روبه رو شده و در شکایت از خانواده‌اش نیز نام برده شده زیرا او در آن زمان تنها ۱۰ سال داشت و نمی‌توانست با آژانس قرارداد ببندد. کمپانی کارگزار ادعا می‌کند در سال ۲۰۰۳ او و خانواده موری با هم توافق کردند که سهم کمپانی تا ۱۵ درصد برای فیلم سوم و چهارم افزایش پیدا کند، اما در عمل هرگز این کمپانی با این پرداخت روبه رو نشد. آنها ادعا کرده‌اند موری برای بازی در این نقش در مجموع ۹۷۰ هزار پوند دریافت کرده است.
  گرچه هنوز این شکایت به دیوان عالی دوبلین نرفته، اما وکیل این خانواده نیز بی‌کار نشسته است و می‌گوید موکل او اطلاع دقیق در این باره نداشته‌اند. اما خانواده موری نیز متقابلا از این کارگزاری شکایت کرده‌اند و با ادعایی ۷۹ هزار پوندی، اعلام کرده‌اند همه حقوق کمپانی را پرداخت کرده‌اند. شیموس فینیگان شخصیتی بود که مساله مرگ و بازگشت لرد سیاه یا ولدمورت را در مجموعه کتاب‌های «هری پاتر» نپذیرفته بود، اما بعد به ارتش دامبلدور پیوست. این ارتش گروهی از بچه‌های مدرسه جادوگری بودند که زیر نظر هری پاتر تلاش داشتند تا با لرد ولدمورت مبارزه کنند.
  دیوون موری در سال ۲۰۰۱ برای نخستین بار در قسمت اول «هری پاتر» با عنوان «هری پاتر و سنگ فیلسوف» جلوی دوربین رفت. او در سال ۲۰۰۲ نیز در قسمت بعدی یعنی «هری پاتر و اتاق اسرار» بازی کرد و تا انتهای این مجموعه در سال ۲۰۱۱ با آن همراه بود. با این حال او تجربه بازیگری را با مجموعه «هری پاتر» آغاز نکرده بود و از سال ۱۹۹۸ در فیلم‌ «این پدر من است» و بعد در سال ۱۹۹۹ در فیلم «خاکسترهای آنجلا» بازی کرده بود. او سال ۲۰۰۰ نیز در فیلم «بچه‌های دیروز» جلوی دوربین رفته بود.
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×