رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • جی کی رولینگ در فستیوال تیک استون

  توسط AMIIIIR، در هری پاتر،

  جي كي رولينگ با كتاب كرم ابريشم در فستيوال "جرم قديمي خاص تيک استون "حضور يافت.
  او در فستيوال نويسندگي "جرم قديمي خاص تيک استون" تنها سخنراني عمومي اش را در رابطه با اين كتاب كرد.
  جي كي رولينگ كه به جاي رابرت گلبرت نويسندگي ميكند به طور اختصاصي در اين فستيوال حضور يافت و با نويسنده ي كتابهاي جنايي،وال مكدرميد،مصاحبه كرد.
  اين مسابقه به اولين و تنها كتاب انگلستاني كه امسال او به جاي رابرت گلبرت نوشته،نمره داد.
  در تاريخ ٥٠ ساله ي فستيوال هاروگيت اين كتابها در كمترين زمان به فروش رسيدند.
  -با ٩٨٧ فروش بليط براي تماشاگران مردم در سراسر جهان خواستار خريد اين بليط ها بودند و همه بليط ها در تنها ٩٠ دقيقه به فروش رسيدند.
  همچنين تعدادي از طرفداران شب قبل را انجا ماندند تا بتوانند بليط بخرند.
  يك اتاق نيز توسط شريك فستيوال،هتل قوي قديمي،ساخته شده بود تا متقاضيان بي سابقه را جاي دهند.
  رولينگ روي صحنه رفت كه در مورد دومين كتاب جنايي اش،كرم ابريشم،كه در مورد يك كاراگاه به نام كورموران استرايك هست، صحبت كند.
  اين كتاب كه ماه پيش منتشر شد،مستقيم در صدر ليست پرفروش ترين كتابها رفت و مورد تحسين منتقدان قرار گرفت.
  وال مكدرميد قبلا در مورد كتاب اولي،قبل از انتشار كتاب رابرت گلبریث گفت:"كتاب اواي كوكو برا من ياداوري ميكند كه چرا عاشق كتابهاي جنايي تخيلي شدم."
  جي كي رولينگ گفت:"من خيلي هيجان زده ام كه در اين فستيوال حضور داشته باشم،به دلايل مختلف.در درجه نخست به دليل اينكه توانستم سكو را با يك استاد واقعي اين سبك از كتاب، وال مكرميد،تقسيم كنم.
  اين يك محل به خصوص اتصالات،به خاطر بخشي از 'كرم ابريشم' در هاروگيت و حومه ان، براي ظاهر اول رابرت است."
  اين فستيوال كه توسط وال مكدرميد و جشنواره بين المللي هاروگيت در سال ٢٠٠٣ تاسيس شد،حالا به بزرگترين جشنواره كتابهاي جنايى تبديل شده.
  اين جشنواره حالا بين ٣ تا از بهترين و بالاترين جشنواره هاي ادبي در انگلستان از نظر 'گاردينز'،و جزو ٥٠ تا جشنواره برتر مستقل اعلام شده.
  وال مكدرميد گفت:"اين هميشه قسمتي از هدف ما بوده در فستيوال كه نويسندگان جديد را به مركز توجه خوانندگان ببريم.حتي وقتي انها شروع ميكنند كه انقدر كه فكر ميكرديم ساكت نباشند.
  واقعا يك لذت بود كه با 'جو' همكاري كنم و فكر ميكنم تماشاگران هم نيز به اندازه من لذت برده باشند."
  سايمون تيک استون،مدير اجرايي تي و آر استون،گفت:"این نشان از تعهد و کار سخت در جشنواره بین المللی هاروگیت و حمایت مداوم از نویسندگان مختلف مشهور جهان از جمله وال مكدرميد و مارک بيلينگام است و فستيوال كتابهاي جنايي ما به وضعيت خوبي رسيده كه بتواند نويسندگان مشهور دنيا همانند جي كي رولينگ(رابرت گالبرٍیث) را جذب كند.ما همچنان خوشحاليم كه ميتوانيم اسپانسر هاي اصلي اين فستيوال باشيم و با موفقيت رو به رشد ان شريك باشيم."
  مهمانان ويژه ديگر اين فستيوال عبارتند از ليندا لا پلانت،آن كليوز،مارك بيلينگام،سوفي هانا،اس.جي.واتسون،بليندا باير،لارا ليپمن،جان هاروي،پيتر مي و دنيز مينا.
  تصاویر مربوط به این فستیوال را در اینجا در اسنیچ سیکر می توانید مشاهده کنید
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×