رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • برترین شخصیت‌های داستانی اسکاتلند/ شرلوک هولمز چهارم و هری پاتر دهم شد

  توسط AMIIIIR، در هری پاتر،

  در یک نظرسنجی که برای تعیین برترین شخصیت‌های شکل گرفته در کتاب‌های اسکاتلندی به عمل آمد، فرانسیس کرافورد از لیموند به‌عنوان محبوب‌ترین شخصیت انتخاب شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیپندنت، در این نظرسنجی که در هفته کتاب اسکاتلند برگزار شد، رای دهندگان بیشترین رای را به شخصیتی دادند که دوروتی دونت او را خلق کرده است. شرلوک هولمز شخصیت مشهور کتاب‌های پلیسی نفر چهارم این فهرست شد.
  نفر دوم این فهرست فرانسیس بگبی از کتاب «رگ یابی» نوشته ایروین ولش بود که با تفاوت یک رای با شخصیت اول، دوم شد.
  این نظرسنجی با رای ۳۱۵۰ نفر از ۲۸ کشور انجام شد و افرادی از آرژانتین، سنگاپور و قطر هم وارد این نظرسنجی شده بودند.
  جی کی رولینگ نویسنده اسکاتلندی با دو شخصیتی که خلق کرده در این فهرست جای گرفته است. شخصیت‌های محبوب مردم در کتاب‌های رولینگ شامل هرمونی گرنجر در مکان ششم و هری پاتر در مکان دهم بودند.
  هر دوی این شخصیت‌ها از مجموعه کتاب‌های «هری پاتر» انتخاب شده اند.
  رای دهندگان شخصیت‌های محبوب خود را از میان فهرستی که شامل نام ۵۰ شخصیت بود انتخاب کردند. این فهرست را گروهی متشکل از کارشناسان ادبیات اسکاتلند تهیه کرده بودند.
  به گفته مارک لمبرت مدیر بنیاد کتاب اسکاتلند، ممکن است فرانسیس کرافورد برای خیلی‌ها نامی ناشناس باشد، اما دوروتی دونت در طی سال ها مخاطبان زیادی برای خود دارد و سبک نوشتاری او برای اسکاتلندی‌ها بسیار محبوب است.

   

  فهرست کامل شخصیت‌های منتخب چنین است:

   

  ۱. فرانسیس کرافورد از لیموند نوشته دوروتی دونت

   

  ۲. بگبی نوشته ایروین ولش

   

  ۳. ربوس نوشته یان رنکین

   

  ۴. شرلوک هولمز نوشته آرتور کانن دویل

   

  ۵. کریس گوتری نوشته لوییس گراسیک گیبون

   

  ۶. هرمیونی گرنجر نوشته جی. کی رولینگ

   

  ۷. کیتی موراگ نوشته ماری هدرویک

   

  ۸. جیم بوردی نوشته موریل اشپارک

   

  ۹. اور وولی نوشته دی سی تامسون

   

  ۱۰. هری پاتر نوشته جی کی رولینگ
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×