رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • فهرست نهایی جایزه بهترین رمان علمی-تخیلی انگلستان اعلام شد

  توسط AMIIIIR، در جشنواره ها،

  به نقل از گاردین : «بیل برایسون» در مراسم اعلام نامزدهای نهایی بهترین داستان علمی-تخیلی انجمن سلطنتی اعلام کرد، مخاطبانی که داستان‌های علمی-تخیلی نمی‌خوانند به خود ظلم می‌کنند. وی معتقد است جایزه داستان علمی-تخیلی مانند جایزه نوبل در این گونه ادبی است.
  وی که رئیس هیات داروان این جایزه در سال 2016 است، در این باره گفت: «در حال حاضر بسیاری از افراد به داستان‌های علمی-تخیلی روی خوش نشان نمی‌دهند. توجیه این گروه از خوانندگان این است که علاقه‌ای به این موضوع ندارند یا نزدیکی خاصی با این موضوعات احساس نمی‌کنند.»
  او معتقد است این دسته از خوانندگان چیزی را از دست می‌دهند که «خود من سال‌ها از دست داده بودم. اما پس از خواندن داستان‌های علمی-تخیلی با نوشته‌های درجه یک بسیار خوبی آشنا می‌شوید. درست مانند زمانی که داستان‌های دیگر گونه‌های ادبی را می‌خوانید. داستان‌های علمی-تخیلی ما را با جهان و تاریخچه دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم آشنا می‌کنند و به پرسش‌های ما درباره جهان هستی پاسخ می‌گویند و این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است. بسیاری از خوانندگان از کنار قفسه کتاب‌های علمی-تخیلی در کتابفروشی‌ها رد می‌شوند و توجهی به آن ندارند.»
  خود «برایسون» در سال 2004 برای کتاب «تاریخچه کوتاه تقریبا همه چیز» برنده جایزه بهترین داستان علمی-تخیلی انجمن سلطنتی شده بود.
  امسال «برایسون» و همکارانش از جمله «دکتر کلیر بوراژ»، تئوریسین، «آلاستیر رینولدز»، نویسنده آثار علمی-تخیلی، «گرلساینتیست»، وبلاگ‌نویس و پرنده‌شناس، و «راجر هایفیلد»، رئیس موزه علم عضو هیئت داوران این جایزه هستند و فهرست کوتاه نامزدهای آن را که منتخب آن برنده 25 هزار پوند خواهد شد اعلام کردند.
  «تیم برک‌هِد» برای کتاب «کامل‌ترین چیز» که درباره تخم پرندگان است، «توماس لِونسون» برای
  کتاب «جستجوی ولکان» که تاریخچه تلاش ستاره‌شناسان برای یافتن سیاره‌ای خالی از سکنه در قرن نوزدهم است، و «جو مرچانت» برای کتاب «درمان» که تحقیقی در زمینه پزشکی جسم و روح است انتخاب شده‌اند.
  کتب دیگری چون «سیاره بازسازی‌شده» نوشته «اولیور مورتون» که راه‌حلی مهندسی‌شده برای تغییرات آب و هوایی یافته است، زندگینامه «الکساندر وان هامبولدت» به نام «اختراع طبیعت» نوشته «آندریا والف»، و کتاب «ژن» نوشته «سیدارتا موخرجی» که در باب آینده علم ژنتیک است نیز در این فهرست کوتاه جا دارند.
  «برایسون» درباره این فهرست می‌گوید: «انتخاب چند کتاب در میان آن همه کتاب بسیار سخت بود. امسال کتب خوبی منتشر شده‌اند. من معتقدم جایزه انجمن سلطنتی از اهمیت بسیاری برخوردار است. در واقع جایزه نوبل این گونه ادبی است. به همین دلیل دلمان می‌خواهد بهترین آثار را معرفی کنیم. برای من انتخاب کتاب موردعلاقه‌ام بسیار آسان است اما گزینش یک کتاب درباره یک موضوع خاص بسیار مشکل است. به عنوان نمونه من هیچ وقت کتابی را که درباره تخم پرندگان باشد برای مطالعه انتخاب نمی‌کنم. اما پس از داور شدن در این جایزه و خواندن این کتاب بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم و این موضوع بسیار خوشایند است که کتابی جدید بخوانی و تو را سرگرم و شگفت‌زده کند.»
  این نویسنده آثار پرفروش معتقد است این شش کتاب ژانر داستان‌های علمی-تخیلی را به هنرمندانه‌ترین شکل آن نشان می‌دهند. همه داستان‌ها بسیار جذاب و قابل درک هستند و هر کس که این موضوع را درنیابد درک درستی از داستان ندارد.
  «بسیاری معتقدند علم ربطی به زندگی هر روزه ما ندارد و باید در آزمایشگاه‌ها و کلاس‌های درس رخ دهد و تدریس شود بنابراین سخن گفتن از آن با کلمات امکان‌پذیر نیست اما من معتقدم علم با زندگی هر روزه ما ارتباط مستقیم دارد. زندگی هر روزه ما نیز بخشی از علم و دانش است. علم چگونگی وجودمان را توصیف می‌کند و به ما می‌آموزد چگونه به اینجا رسیدیم و به کجا می‌رویم و همین موضوع بسیار جذاب است.»
  برنده جایزه 25 هزار پوندی بهترین رمان علمی-تخیلی روز نوزدهم سپتامبر اعلام می‌شود. به جز جایزه برنده اصلی هر کدام از نویسندگان حاضر در این جایزه 2500 پوند دریافت خواهند کرد.
  The 2016 shortlist:
  The Most Perfect Thing by Tim Birkhead (Bloomsbury)
  The Hunt for Vulcan by Thomas Levenson (Head of Zeus)
  Cure by Jo Marchant (Canongate)
  The Planet Remade by Oliver Morton (Granta)
  The Gene by Siddhartha Mukherjee (Bodley Head)
  The Invention of Nature by Andrea Wulf (John Murray
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×