رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • فهرست اولیه نامزدهای دریافت جایزه «من‌بوکر» اعلام شد

  توسط AMIIIIR، در جشنواره ها،

  به نقل از گاردین- داوران جایزه «من‌بوکر» فاش کردند که یک رمان جنایی با آخرین رمان «جی. ام. کتزی»، برنده جایزه نوبل در این دوره از «من بوکر» رقابت خواهند کرد.
  سیزده رمان در این فهرست حضور دارند: شش داستان‌ توسط زنان و هفت رمان توسط مردان نگاشته شده است. پنج نویسنده آمریکایی، 6 بریتانیایی، یک نویسنده کانادایی و یک نویسنده از آفریقای جنوبی در این فهرست حضور دارند.
  نام «جی‌ام کوتزی» (JM Coetzee) نیز در این فهرست مشاهده می‌شود. وی اولین کسی است که دوبار موفق به دریافت این جایزه شده شده است. نویسندگان شناخته‌شده دیگری چون «دبورا لوی»، «اَل کندی»، و «الیزابت استرات» نیز حضور دارند.
  «آماندا فورمن»، رئیس هیات داوران رقابت امسال را بسیار هیجان‌انگیز دانست. «گستره موضوعی کتاب‌های امسال بسیار وسیع و کیفیت آثار بسیار بالا است. هر کدام از رمان‌ها توانایی ایجاد بحث‌های بسیار خوبی را دارند و انتظار ما را از آنچه یک رمان هست و می‌تواند باشد به چالش می‌کشد. داستان‌های تاریخی و انتقادی این فهرست بسیار کامل هستند و هم نویسندگان شناخته‌شده و هم صداهای جدید در این فهرست حضور دارند. نوشته‌ها بسیار پرانرژی، تازه، و بااهمیت هستند.»
  شگفت‌انگیزترین کتاب این فهرست «پروژه مرگ‌بار او» نوشته «گرام ماکرا بارنت» است که سال گذشته توسط انتشارات کوچک و مستقل رمان‌های جنایی به نام Imprint contraband منتشر شده است. توضیح زیادی درباره این کتاب داده نشده و فقط «جیک کریج»، منتقد ادبی معتقد است، کتاب مانند جعبه‌ای پر از نیرنگ‌ است و لایه‌های مختلفی دارد.
  در واقع کتاب بهتر از یک رمان جنایی معمولی است. «فورمن» در این باره می‌گوید: «ما به شدت به آثاری که گونه ادبی خود را ارتقا می‌بخشند افتخار می‌کنیم و این کتاب چنین کاری انجام می‌دهد و همین موضوع است که سبب تازه‌تر شدن و ارتقای ادبیات می‌شود. به همین دلیل از انتخاب این کتاب و حضور آن در فهرست بلند جایزه «من‌بوکر» بسیار خوشحال هستیم.»
  «بارنت» که ساکن «گلاسکو» است، کتاب خود را رمانی درباره جنایت می‌داند و نه در رمان‌ جنایی. البته با توصیف رمان جنایی درباره کتاب خود مشکلی نیز ندارد.
  اما آیا یک رمان جنایی می‌تواند برنده جایزه «من‌بوکر» شود؟ «ویلیام هیل»، منتقد معتقد است، احتمال برنده شدن این نویسنده در این رقابت بسیار بالا است و همین موضوع یعنی شانس «کندی» و «کوتزی» کمتر است.
  «کوتزی» 76 ساله این جایزه را برای کتاب «زندگی و زمانه مایکل کی» در سال 1983 و «بدنامی» در سال 1999 از آن خود کرد و حالا با کتاب «دوران مدرسه مسیح» که قرار نبود قبل از ماه سپتامبر منتشر شود در فهرست اولیه جوایز «من‌بوکر» در سال 2016 قرار گرفته است. کاملا مشخص است که این رمان ادامه داستان «کودکی مسیح» است که در سال 2013 منتشر شد و سبب شگفتی و در عین حال خوشحالی بسیاری از خوانندگان بوده است. کتابی که مجله «گاردین» آن را «بازگویی کافکایی داستان تولد عیسی مسیح» خواند.
  پس از «کوتزی» تنها نویسنده‌ای که نامش در سال‌های گذشته نیز در این فهرست مشاهده شد «لِوی» است که برای کتاب «شیر داغ» نامزد جایزه شده است. وی پیش از این در سال 2012 نیز برای کتاب «خانه شناور» موفق به ورود به فهرست کوتاه این جایزه شده بود. کتابی که در آغاز ناشرین به دلیل «ادبی بودن افراطی و نامناسب بودن آن برای بازار کتاب» از چاپ آن امتناع کردند. اما وی این بار و برای انتشار «شیر داغ» با مشکل روبه‌ نشد و انتشارات penguin Random کتاب را منتشر کرد که مورد استقبال فراوان منتقدین نیز قرار گرفت. مجله «observer» کتاب را «رمانی قدرتمند درباره زندگی درونی انسان‌ها» خوانده است.
  نویسنده شناخته‌شده بعدی در این فهرست «کندی» است که تاکنون به فهرست اولیه «من‌بوکر» راه نیافته بود. وی امسال برای رمان هشتم خود تحت عنوان «عشق جدی» که داستان عاشقانه‌ای در لندن است به این فهرست راه یافت.
  انتشارات مستقل Oneworld سال گذشته برای اولین بار ورود خود به «من‌بوکر» را با جایزه «تاریخچه کوتاه هفت کشتار» نوشته «مارلون جیمز» آفریقایی جشن گرفته بود.
  فهرست بلند نامزدهای جایزه «من‌بوکر» بدین شرح است:
  «The Sellout» نوشته «پل بیتی»
  «The Schooldays of Jesus» نوشته «جی. ام. کوتزی»
  «Serious Sweet» نوشته «اَل کندی»
  «Hot Milk» نوشته «دبورا لوی»
  «His Bloody Project» نوشته «گرام ماکرا بارنت»
  «The North water» نوشته «این مک‌گوئیر»
  «Hystopia» نوشته «دیوید مینز»
  «The Many» نوشته «وایل منومیر»
  «Eileen» نوشته «اوتسا مشفق»
  «Work Like Any Other» نوشته «ویرجینیا ریوز»
  «My Name Is Lucy Burton» نوشته «الیزابت استرات»
  «All That Man Is» نوشته «دیوید زالای»
  «Do Not Say We Have Nothing» نوشته «مادلاین تیه»
  هیات داوران این دوره از جایزه «من‌بوکر» از افرادی چون «فورمن»، «جون دِی»، «عبدلرازک گورناه»، «دیوید هارسنت» و «اولیویا ویلیامز» تشکیل شده است. قرار است این افراد هر 13 کتاب را بخوانند و تا تاریخ 13 سپتامبر فهرست نهایی این جایزه به صورت رسمی اعلام شود. برنده 50 هزار پوندی این جایزه روز بیست و پنجم ماه اکتبر اعلام خواهد شد.
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×