رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • جایزه آینسر سال 2016 به پیتر کوپر رسید

  توسط AMIIIIR، در کمیک،

  به نقل از Publishersweekly- در یکی از بهترین مهمانی‌های جایزه «آینسر» در سال‌های اخیر «پیتر کوپر» برای کتاب «خرابه‌ها» برنده جایزه بهترین رمان تصویری سال شد. کتاب خاطرات «جان لوئیس» به نام «کتاب دوم مارس» برنده بهترین اثر غیرداستانی شد و قرار شد تصویر «لیندا برری» و «مت گرونینگ» در سالن انسان‌های مشهور جایزه «ویل آینسر» طراحی شود.
  مراسم در کمال شور و هیجان حاضران برگزار شد. نمایندگان کنگره مجری بخشی بودند که «جان لوئیس» برنده آن شد. آنها برای شگفت‌زده کردن «لوئیس» به این مراسم آمده بودند و با تشویق حاضران ایستاده در مراسم روبه‌رو شدند. «لیندا برری» و «مت گرونینگ» نیز با تشویق بسیار حاضران مواجه شدند. «لیندا برری» از برخورد حاضران شگفت‌زده شد و اشک ریخت. حضار نیز با ورود «گرونیگ» پس از «برری» به روی صحنه او را بسیار تشویق کردند و «گرونینگ» اعلام کرد «برری» همیشه در نوشتن آثارش منبع الهام او بوده است.
  نویسندگان آثار تصویری هفت جایزه را با خود به خانه بردند. سال گذشته «نوئل استیونسون» با «نیمونا»، که نامزد بهترین جایزه ملی نیز شده بود، برنده بهترین داستان تصویری جایزه «آینسر» شد.
  کتاب «روبات کوچک» نوشته «بن هاتکه» که داستان همکاری یک دختر کوچک با یک روبات است نیز جایزه بهترین داستان برای خوانندگان کتاب‌اولی شد. کتاب «آکادمی افسانه خیره‌کننده» نوشته «جیلیان تاماکی» نیز که کتابی کمدی درباره ابرقهرمانان است عنوان بهترین کتاب منتشرشده سال برای نوجوانان را از آن خود کرد.
  در بخشی دیگر نیز نویسنده ژاپنی «شیپیرو میزوکی» جایزه بهتریک کتاب تصویری بین‌المللی را برای کتاب Showa که تاریخچه کوچکی از کشورش ژاپن ارائه می‌دهد به دست آورد. برادران دوقلوی برزیلی به نام‌های «فابیو مون» و «گابریل با» نیز جایزه بهترین رمان تصویری اقتباسی را برای کتاب «دو برادر» دریافت کردند.
  مراسم این جایزه با تشویق حاضران و ابراز علاقه از طرف نویسندگان به پایان رسید.

   

  پ.ن:جایزه «ویل آینسر» به نویسندگانی که در حوزه داستان تصویری دستاوردی جدید بیافرینند اهدا و از آن به عنوان «اسکار» داستان‌های تصویری یاد می‌شود.
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×