رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • معرفی گیاه اقونیطون و کاربردهای آن در داستان فانتزی

  توسط AMIIIIR، در ماورالطبیعه،

  نام های رایج فارسی :تاج الملوک ، اقونیطون ، گرگ کش 
  نام های انگلیسی : Wolfsbane-Aconite - Monkshood
  نام علمی : Aconitum napellus L
  تیره : Ranunculaceae
  شرح : گیاهی است پایا با ریشه مخروطی و غده ای که هر ساله در کنار غده اصلی آن دوباره غده ای رشد می کند و لذا در تابستان دو نوع غده ( غده اصلی و غده جدید ) همراه با هم دیده می شوند. ارتفاع ساقه آن تا ۱۵۰ سانتیمتر می رسد و دارای برگهایی با بریدگی عمیق است. بریدگی تا قاعده برگ پیشرفته و ۵ – ۷ لوب می سازد. اندازه و شکل لوبها از خطی تا بیضوی متغیر است. گل های آن به رنگ آبی تیره است کاسبرگهای گلبرگ مانند آن به شکل کلاهی خود مانند است و در انتهای شاخه به صورت گل آذینی انبوه قرار دارد. در ماههای خرداد تا شهریور گل می دهد.
  قسمت های مورد استفاد ه: از ریشه های غده ای خشک شده و تمام قسمتهای گیاه تازه یا خشک شده استفاده می شود.
  زیستگاه و گردآوری : در مراتع کاملا مرطوب و مناطق کوهستانی اروپا یافت می شود. غده های آنرا در پاییز می کارند. گیاه را باید هنگامی که گل دارد جمع آوی کرده در سایه یا آفتاب می خشکانند.
  ترکیبات و اثر
  یکی از سمی ترین گیاهان است. دارای آلکالوییدهایی ( نظیر آکونیتین ) است که با مقادیر دارویی بر روی سیستم اعصاب مرکزی اثر می گذارد. در بعضی نورالژی ها و سیاتیکها اثر تسکینی دارد. همچنین یک تب بر بوده و در ناراحتیهای دستگاه تنفسی ناشی از سرماخوردگی ( چایمان و برونشیت ) موثر است.
  مصرف : به خاطر سمیت فقط باید تحت نظر پزشک مصرف شود ولی فرآورده های هوموپاتیک آن را می توان برای درمان سیاتیک، نورالرژی و چایمان مصرف کرد.نام مستعار این گیاه «wolfsbane»(زهر گرگ) می باشد. به دلیل اینکه این گیاه ابزار بسیار موثری برای ازبین بردن گرگ هاست، استفاده بسیاری در کشاورزی داشته و بسیار رایج است. اسامی مستعار آن شامل زهر پلنگ و راکت آبی و کلاه شیطان است. کشاورزان دریافته بودند که گرگ ها از این گیاه بسیار می ترسند. نه تنها گرگها از این گیاه دوری می کنند، بلکه بر اساس تحقیقات انجام شده، در حدود ۳۵۰ گونه از حیوانات هم به کشنده بودن این گیاه واقفند.
  استفاده از آن به عنوان زهر 
  شاید پیش از این نام زهر هلاهل  را شنیده باشید اما جالب است بدانید زهر هلاهلیا گرگ کش، سمی است که از گیاه تاج الملوک (اقونطیون) به دست می آید. این سم باعث بی نظمی ضربان قلب شده که در نهایت منجر به خفگی فرد می شود. به دلیل طبیعت غیرقابل ردیابی آن، این سم یکی از محبوبترین های تاریخ بوده است.

  Wolfsbane.jpg

   اثرات این گیاه بر روی گرگ
  اثر بر قلب: تپش قلب و آریتمی قلب، فشار خون پایین، تهوع، استفراغ، درد شکمی، فلج دستگاه تنفسی، مرگ… .
  محمد زکریا در کتاب « حاوی » آورده است که:
  قاتل الذئب نباتی است که قوت آن بقوت خانق النمر مشابهت تمام دارد جز آنکه گرگی را هلاک کند و از انواع حیوانات دیگر جز سگ را نکشد.
  همانطور که میبینید این گیاه برای گرگ پلنگ و سایر گربه سانان خطر مرگ را به همراه داردو برای انسان نیز در بعضی از مواقع خاصیت گیاهی نیز دارد.
  در داستان های  فانتزی 
  به طور معمول در داستان هایی که گرگینه ها وجود دارند از این گیاه نیز نام برده میشود. 
  این گیاه انواع مختلفی دارد که اثرات آن بر روی بدن گرگینه‌ها متفاوت است خطرناک ترین گونه ی این گیاه در داستان های فانتزی به رنگ زرد است و به محض وارد شدن به بدن، گرگینه را فلج کرده و مانع از تبدیل آن می شود و اگر سم به موقع از بدن خارج نشود موجب مرگ میشود.

   

  در پایان جا داره از  از کاربر DesertWolff  بابت همکاری و کمکی که در آماده سازی این مقاله داشتند تشکر کنم .

  ویرایش شده در توسط AMIIIIR
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×