رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • 4 شباهتی که نشان میدهد هری پاتر و زن شگفت انگیز بیشتر از انچه که فکر می کنید شبیه هستند

  توسط AMIIIIR، در مقاله ها،

  1-هردو بازیگر بیگانه هستند

  9_5.jpg

  وقتی هری برای اولین بار متوجه می شود که جادوگر است همچنین اطلاع می یابد که دنیای دیگر که او هیچ چیزی درباره آن نمیداند وجود دارد.از کوییدیچ تا نات ها،سیکل ها و گالیون ها،و موارد مختلفی که می تواند فرا بگیرید!اطلاعاتی که برای کودکان دنیای جادوگری عادی قلمداد میشود.
  مثلا : رون:نگو که هیچوقت اسم دامبلدور رو نشنیدی!
  وقتی دایانا برای اولین بار ریسک میکند و وارد دنیای مرد ها میشودمانند هری بسیار چیزهاست که نمی داند.بسیاری از صحنه های کمدی و خنده دار  "واندر وومن" به این حقیقت برمیگردد که دایانا به ریزه کاری و پیچیدگی عادت های انسان ها بی توجه است. از این گذشته،ایستگاه کینگزکراس یک نقطه ی مهم از هردوی داستان های هری پاتر و دایاناست . از این رو ک نقطه ی شروع ماجراجویی و سفر هری به هاگوارتز و ماجراجویی دایانا به صحنه ی نبرد جنگ جهانی اول است.

  ۲-هردو شخصیت به طور نزدیک به دشمنشان پیوند خورده اند

  9_4.jpg

  وقتی ولدمورت برای اولین بار سعی کرد هری را به قتل برساند،به حدی روحش را معیوب و ناچیز کرد که به طور سهوی یک بخش از خود را وارد هری کرد.به طور ژنتیکی ولدمورت و هری به طور دور از طریق پورال ها با هم نسبت دارند.همچنین،وقتی ولدمورت دوباره بدنش را پس‌میگیرد،خون لیلی(مادر هری) در بدن هردوی آنها  جریان میابد.به طور مشابهی،یکی از بزرگ ترین افشاگری ها در واندر وومن این است که دایانا در واقع دختر زئوس است،پس این او را خواهر ناتنی آرس میکند و خون زئوس در هردوی آنها جریان دارد.

  ۳-برای هردو شخصیت مقدر شده که دشمن خودرا بکشند

  9_6.jpg

  دامبلدور به ما آموزش داد که:این انتخاب های ماست که نشان میدهد واقعا چه کسی هستیم .
  و پیشگویی سیبل تریلانی فقط به این دلیل میتواند  درست باشد که ولدمورت تصمیم گرفت در آن باشد و نقش بازی کند.هری تصمیم میگیرد تا با سرافرازی با ولدمورت روبرو شود.وقتی افشا میشود که بخشی  از ولدمورت در وجود هری است،او مشتاقانه خود را برای دنیایی که‌گرامی میدارد،فدا میکند.
  به‌کل در واندر وومن،ما به این باور میرسیم که دایانا توسط هیپولیته(ملکه آتن/یک اسطوره یونانی) به خاکستر تبدیل شده و توسط زئوس به زندگی برگشته است.به هرحال حقیقت این است که دایانا به معنای واقعی کلمه دختر زئوس است و زئوس اورا به عنوان یک سلاح برای نابودی آرس ساخته است.همانطور که دامبلدور حقیقت را از هری پنهان کرد،هیپولیته حقیقت را از دایانا پنهان کرد.هردو شخصیت برای پایان جنگ ها مسئول اند.هری با کارهایش به جنگ دوم جادوگری و دایانا به جنگ جهانی اول پایان داد!

  ۴-قدرت عشق

  9_7.jpg

  چیزی که بیش از  همه در بین هری پاتر و واندر وومن مشترک دیده میشود تاکید  بر قدرت عشق است .این یک پیام هست که الان احساس میکنم از همیشه مهمتره . سقوط ولدمورت به دلیلی ناتوانی او در درک عشق بود.عشق لیلی به هری علت ان  بود که در ابتدا باعث شکافته  شدن روح ولدمورت از بدنش شد و این عشق هری به دوستانش بود که باعث شد او در جنگل ممنوعه با ولدمورت روبرو شود.
  مانند آن در واندروومن،آرس با تسلط بر دایانا ظاهر میشود ولی این تسلط تا مرگ استیو ترور ادامه می یابد.این عشق دایانا با انسانیت است که باعث آزادی خشمش روی آرس میشود.فداکاری استیو به دایانا آموخت که همه انسان ها بر خلاف چیزی که آرس فکر میکرد یک شکل نیستند.دایانا به آرس میگوید:آن ها تمام چیزی که گفتی هستند اما خیلی بیشتر .
  نتیجه سفر او این بود که همیشه به عشق باور داشته باشد چون تنها چیزی است که دنیا را نجات میدهد.

  ویرایش شده در توسط AMIIIIR
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×