رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • مروری به مهمترین کتاب‌های داستانی سال 2015 از نگاه گاردین

  توسط AMIIIIR، در سایر نویسندگان،

  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) و به نقل از گاردین، امسال سالی بود که ادبیات داستانی در صدر اخبار جا خوش کرد. «کشتن مرغ مقلد» بازار کتاب را دچار تحول کرد. در ماه فوریه اعلام شد یک نسخه دست‌نویس در آرشیو «هارپر لی» یافت شده است و در ماه جولای بود که «برو دیده‌بانی بگمار» از همان نویسنده به بازار کتاب آمد.

   

  اما این کتاب‌‌ها در صدر اخبار تنها نبودند. داستان «مرگ در مارس» نوشته «تری پراتشد» نیز سروصدای زیادی در بازار کتاب به راه انداخت. کتاب داستان فناپذیری و اخلاقیات دنیا، بسیار فانتزی و یکی از بهترین کتاب‌های طنز دنیا شناخته شد.

   

  داستان «عظیم‌الجثه مدفون» هفتمین رمان نویسنده بریتانیایی «کائوزو ایشوگورو» کتابی درباره جادوگران و وجود اژدها و قدرت‌های ماوراءالطبیعه در یک بریتانیای افسانه‌ای است.
  بعضی پروژه‌های ادبی هم در سال 2015 به اتمام رسیدند. «داستان بچه گم‌شده» چهارمین و آخرین جلد از سری داستان‌های «الینا فرانت» است که جامعه‌ای زنانه را برخلاف خشونت سیاسی جامعه ایتالیا علیه زنان ارائه می‌دهد.
  «عصر طلایی پاییز» که پس از کتاب «هشدار اولیه» وارد بازار شد تا سومین کتاب سه‌گانه «جین اسمایلی» پس از «صد سال گذشته» باشد داستان یک خانواده آمریکایی است که در سال 1920 زندگی می‌کنند. کتاب دیگر «سیل آتش» اثر «آمیتاو گاش» نام دارد. خوانندگان انگلیسی با سری کتاب‌های اتوبیوگرافی «کارل آو ناوئسگارد» آشنا هستند. او که قصد دارد شش جلد از این کتاب را روانه بازار کند امسال موفق شد کتاب چهارم را به خوانندگان عرضه کند. این کتاب که «رقص در تاریکی» نام دارد داستان 18 سالگی نویسنده است که در روستایی دورافتاده در نروژ مشغول به تدریس است و از آرزوهای بزرگ خود برای رسیدن به زندگی بهتر صرف‌نظر کرده است.
  از نویسندگان بزرگ هم آثاری در بازار دیده می‌شود. «میلان کوندرا» و «اومبرتو اکو» آثار کوتاهی منتشر کردند. داستان «قلب در آخرین اولویت» نوشته «مارگارت آتوود» داستان کاپیتالیسم و میل به یک کنترل آدم‌ها را در یک ناکجاآباد بررسی می‌کند.
  «روپرت تامسون » در نوشته جدید خود «کاترین کارلایل» حکایت زنی را روایت می‌کند که با معجزه جادو دوبار به دنیا آمده و از شهر رم به سمت جایی نامعلوم سفر می‌کند. و داستان «عبور» اثر «آندرو میلر» که بار دیگر زنی را در سفری تنها نشان می‌دهد و داستان را به شکلی روایت می‌کند که مخاطب همیشه در حال حدس زدن ادامه قصه است.
  آثار طنز تلخ هم در سال 2015 وارد بازار شده است. «میراندا جولی» کتاب «اولین مرد بد» که داستان نیاز به عشق و فرزند را نشان می‌دهد، منتشر کرد. کتاب «ریگ روان» نوشته «استیو تالتز» -داستان بدشانس‌ترین مرد استرالیا-بسیار خنده‌دار و گاهی غم‌انگیز است.
  با این همه یک کتاب همه آثار سال 2015 را کنار زد و کتاب محبوب داوران «من بوکر» شد. «زندگی کوچک» اثر «هانیا یانگیهارا» که خوانندگانش را به دو گروه روشنفکر و عامه تقسیم می‌کند. کتاب «سال‌های گریز» نوشته «سانیو ساهوتا» نیز یکی از نامزدهای این جایزه بود اما در نهایت جایزه به «مارلون جیمز» برای «داستان کوتاه هفت قتل» رسید.
  در پایان، سال 2015 بار دیگر اثری از نویسنده خوش‌قریحه ایرلندی «لوسیا برلین» منتشر کرد. وی داستان‌های کوتاه خود در فاصله سال‌های 1960 تا 1990 را گردآوری کرده و با عنوان «راهنمای کار زنان خدمتکار» منتشر کرده است. و اثر «کوین بارری» به نام «استخوان بیتلز» ما را با «جان لنون» در اوج شهرتش آشنا می‌سازد و به خواننده یادآوری می‌کند که بدترین سفر جست‌وجوی خود درونی آدمهاست.
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×