رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • هديه خالق «هری پاتر» به يهوديان

  توسط AMIIIIR، در جی.کی رولینگ،

  جي كی رولينگ خالق «هری پاتر» كه با نزديك شدن به روزهاي كريسمس سعي دارد تا با ارائه داستان‌های كوتاه حول جهان داستانی اين مجموعه طرفدارانش را همچنان شاد كند، اين بار دل يهودی‌ها را خوش كرد.
  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، جی‌کی رولینگ به طرفداران یهودی مجموعه کتاب‌های «هری‌ پاتر»اش یک هدیه براي عيد هانوکای آن هم پیش از فرارسيدن اين روز داد و تایید کرد که شخصیت آنتونی گلدستین در داستان‌ها او در حقیقت یک یهودی بوده است.
  مساله مذهب در مجموعه هري پاتر در شبکه اجتماعی تويیتر و زمانی به وجود آمد که یکی از طرفداران پرسیده بود که آیا در این مجموعه هیچ شخصیت یهودی وجود نداشت؟ و رولینگ هم بلافاصله يك پاسخ مستقیم داد. این نویسنده همچنین به این نکته اشاره کرد که تمامی اعتقادها و باورها در کتاب‌هایش حداقل یک نماینده داشتند... البته او تاكيد كرد به غیر از ویکان‌ها که در اعتقادهایشان نوعی ساحرگی وجود دارد.
  رولینگ در ماه‌های اخیر درباره اخبار و شایعه‌های مرتبط به هری پاتر بسیار فعال بوده و علاوه بر تويیت کردن معماهای جدید، نوشته‌های تازه‌اش را نیز در وبسایت مخصوص پاترمور منتشر کرده است. او دیروز نوشت که مرگ شخصیت پروفسور دامبلدور از همه تراژیک‌تر بوده است، اما شخصیتی که با مردن خود بیشتر از همه او را آزار داد یک شخصیت بسیار کوچکتر بود. رولینگ گفت که فلوریان فورتسک صاحب بستنی‌فروشی کوچه دایاگون با مرگ خود هنوز هم او را اذیت می‌کند چون او قرار بود یکی از کسانی باشد که به هری در جستجویش برای قدیس‌های مرگبار کمک می‌کند و به او سرنخ می‌دهد و به همین دلیل هم بوده که رولینگ از ابتدا ارتباطی بین این دو شخصیت به وجود آورده است. اما وقتی او به قسمت نوشتن بخش‌های کلیدی داستان رسید، تصمیم گرفت که شخصیت فینیاس نایجلوس بلک برای انجام این کار خيلي رضایت‌بخش‌تر خواهد بود.

   

  چيني ها و هري پاتر

   

  از سوي دیگر دو قلعه بزرگ هاگوارتز با الهام از مدرسه جادوگري هاگوارتز در مجموعه «هري پاتر» نیز به تازگي ساخته شده‌اند. خبر اول مربوط به ساخت قلعه‌ای در کالج جادوگری لهستان است و خبر ديگر درباره ساخت یک مجموعه هاگوارتز در چین. این قلعه که «قلعه سیندرلا» نام‌گذاری شده، با الهام از برجک‌ها، برج‌های ساعتی و مناره‌های رویایی قلعه‌های اروپایی از جمله هاگوارتز ساخته شده است. هر دوي اين مجموعه‌ها با هدف جلب توريست ساخته شده‌اند.
  منبع:خبرگزاری مهر
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×