رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • نویسنده‌ای که روی دست رولینگ بلند شد

  توسط AMIIIIR، در جی.کی رولینگ،

  «جولیا دونالدسون» انگلیسی با فروش 10 میلیون پوندی رمان‌هایش در پنج سال متوالی توانست رکورد فروش کتاب‌های «جی.کی. رولینگ» و «دن براون» دو نویسنده‌ سرشناس هم‌وطنش را پشت سر بگذارد.
  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نویسنده‌ «گروفالو» با فروش بیش از 10 میلیون پوندی کتاب‌هایش در سال 2014 موفق شد عنوان پرفروش‌ترین نویسنده را طی پنج سال متوالی در سرتاسر انگلستان کسب کند.
  آثار او از پنج سال گذشته رکورددار بوده‌اند و امسال رمان‌های نویسنده‌ «هری پاتر» و دن براون، خالق «رمز داوینچی» و «دوزخ»، را هم شکست دادند. رولینگ بین سال‌های 2000 تا 2003 این عنوان را یدک می‌کشید و براون همچون «جیمی اولیور» دیگر رمان‌نویس انگلیسی سه سال متوالی صدرنشین بودند. دونالدسون اولین نویسنده‌ای است که پنج سال متوالی این عنوان را به خود اختصاص داده است.
  کتاب‌های «جیمز پترسون»، «استفانی میر» نویسنده‌ «گرگ و میش» و آثار «استیک لارسن» خالق رمان «دختری با خالکوبی اژدها»، تاکنون دوبار فروش بیش از 10 میلیون پوندی را در یک سال تجربه کرده‌اند.
  به گزارش گاردین‌، دونالدسون از مشهورترین نویسندگان ادبیات کودک انگلستان است که به مدت 20 سال آثار جذاب و خواندنی را برای این گروه سنی قلم زده است. «توبی مک‌تاد»، «زوگ» و «موش بزرگراه» از جمله جدیدترین کارهای او هستند.
  براساس آماری که موسسه «نیلسن» منتشر کرده، کتاب‌های این نویسنده تاکنون 91 میلیون و 200 هزار پوند در انگلستان فروش داشته و او را در رتبه‌ چهارم میان دیگر نویسندگان کشورش قرار داده است. رولینگ (250 میلیون و 800 هزار پوند)، اولیور (146 میلیون و 500 هزار پوند) و پترسون (119 میلیون و 100 هزار پوند) مقام اول تا سوم این رده‌بندی را دارند. دن براون هم با فروش 90 میلیون و 990 هزار پوندی کتاب‌هایش، در رتبه پنجم قرار گرفته است.
  منبع :ایسنا
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×