رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • فروش ۲ برابری نسخه صوتی کتاب های جی کی رولینگ

  توسط AMIIIIR، در جی.کی رولینگ،

  به نقل از اسکاتزمن روزنامه رسمی اسکاتلند، مرور آمار فروش نسخه های مختلف مجموعه آثار رولینگ در سه ماهه گذشته نشان می دهد که نسخه های صوتی این مجموعه در مقایسه با نسخه دیجیتال و نسخه چاپی این آثار با اقبال بهتری در جامعه کتابخوان روبه رو شده و همین مسئله با خوشحالی ناشر دیجیتال او و البته دیگر ناشران دیجیتال شده است.

   

  فروش ۱۰۰ درصدی نسخه های دیجیتال آثار رولینگ در سه ماه پایان سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سه ماهه سوم سال همین سال خبر از اقبال بیشتر نسخه های صوتی و تمایل مردم به استفاده از این ورژن می دهد.

   

  بر اساس این آمار بعد از نسخه های صوتی، ورژن الکترونیک کتاب و بعد از آن نسخه چاپی کتاب بازار فروش را بدست داشته است. این آمار موجب شد تا سخنگوی بارنر اند نوبل و بلک ول که به طور رسمی انتشار نسخه های دیجیتال و صوتی مجموعه داستان های هری پاتر و دیگر آثار رولینگ را برعهد دارند به طور رسمی اعلام کنند که در سال ۲۰۱۶ به شکل گسترده و متمرکزتر بر انتشار آثار دیجیتال و صوتی سرمایه گذاری خواهند کرد.

   

  بررسی آمار فروش و چرخه آن در سالهای گذشته نشان می دهد که پس از یک رکود ناامیدکننده در سال ۲۰۱۴ میلادی ناشران در سال ۲۰۱۵ با یک سال پر سروصدا و خوب به جهت آمار فروش رو به رو شده اند. این تغییر از زمانی روی داد که رولینگ با همراهی ناشرش تصمیم گرفت ورژن دیجیتال و صوتی رمانش را خارج از پلت فرم سایتش و توسط ناشران مطرح دنیای دیجیتال که ارتباط گسترده ای با کتاب فروشی الکترونیکی در سراسر جهان دارند به طور گسترد منتشر کند. این کار اگرچه با ریسک زیادی همراه بود اما نتیجه نشان می دهد که آنها موفقیت بزرگی در زمینه نشر دیجیتال به ویژه عرضه کتاب های صوتی را از آن خود کرده اند.
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×