رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • صندلی جی کی رولینگ حراج می شود

  توسط AMIIIIR، در جی.کی رولینگ،

  صندلی ساده و ساخته‌شده از چوب بلوط که «جی.کی‌. رولینگ» نویسنده مشهور انگلیسی برای نوشتن دو کتاب اول از مجموعه داستان‌های «هری پاتر» از آن استفاده می‌کرد، توسط یک سمسار خریداری و قرار است به زودی در یک حراج فروخته شود.
  به نقل از تلگراف، این صندلی که به خاطر طراحی و قدمتی که دارد برای دکور این فیلم انتخاب شده بود از چوب بلوط ساخته شده و در اصل مربوط به یک ناهار خوری قدیمی متعلق به دهه ۱۹۳۰ است.
  روی این صندلی عباراتی به زبان انگلیسی حکاکی شده که به جذابیت‌های این صندلی افزوده است.
  روی این صندلی چوبی این عبارت دیده می‌شود: «شما ممکن است مرا زیبا نیابی اما نباید درباره آنچه می‌بینی قضاوتی بکنی».
  فروشنده این صندلی امیدوار است که بتواند این صندلی قدیمی را به خاطر این حکاکی‌های جذاب به رقم ۳۲ هزار یورو معادل ۴۵ هزار دلار بفروشد.
  «رولینگ» پس از نگارش دو کتاب «هری پاتر و سنگ جادو» (1997) و «هری پاتر و تالار اسرار»، در سال 2002 صندلی‌اش را به یک حراجی کوچک اعطا کرد تا عواید حاصل از آن برای کمک به انجمن ملی جلوگیری از خشونت علیه کودکان استفاده شود و در نهایت این صندلی در این حراجی خیریه با قیمتی بیش از 23 هزار دلار به فروش رفت.
  صندلی «رولینگ» در سال 2009 نیز به صورت اینترنتی به حراج گذاشته شده و مالک کنونی‌اش آن را به قیمتی بالغ بر 29 هزار دلار خرید. این سومین باری است که این یادمان ادبی از مجموعه داستان‌های معروف «هری پاتر» به فروش گذاشته می‌شود.
  جی کی رولینگ خالق مجموعه داستان‌های هری پاتر در زمان نگارش «هری‌پاتر و سنگ جادو» و «هری‌پاتر و تالار اسرار» روی این صندلی ، سطر سطر این داستان‌ها را با ماشین تحریرش به رشته تحریر در آورده است.
  این صندلی قرار است به عنوان یک اثر قدیمی در مزایده میراث در نیویورک حراج شود. یکی دیگر از ویژگی‌های این صندلی نوشته‌ای است که با رنگ طلایی پشت این صندلی نقش بسته و ظاهرا به قلم جی کی رولینگ است.
  او روی پشتی این صندلی نوشته است؛ «من روی این صندلی هری پاتر را خلق کرده‌ام.» در ادامه این یادداشت نام جی.کی رولینگ و امضای او به چشم می‌خورد.
  این صندلی پیش از این در سال ۲۰۰۲ برای مبارزه و جلوگیری از ظلم به کودکان به انجمن ملی کودکان اهدا شد و این انجمن این صندلی را به ارزش ۱۵ هزار یورو فروخت.
  در سال ۲۰۰۹ نیز بار دیگر زمزمه‌هایی برای فروش این صندلی مطرح شد که چندان شکل جدی به خود نگرفت. اما گویا این بار مالک جدید این صندلی قصد دارد آن را در یک حراج بفروشد. کارشناسان قیمت این صندلی قدیمی را ۴۵ هزار دلار تخمین زده اند.
  در کنار این صندلی نامه‌ای با خط و امضای جی کی رولینگ دیده می‌شود که به علاقه‌اش به این صندلی و خاطراتی که در زمان خلق داستان های هری پاتر داشته اشاره می کند.
  2019011.jpg
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×