رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • دفاع تمام قد خالق«هری پاتر» از مسلمانان

  توسط AMIIIIR، در جی.کی رولینگ،

  به گزارش بولتن نیوز، رابرت مرداک سرمایه‌دار آمریکایی-استرالیایی و سهام‌دار اصلی شرکت نیوز کورپوریشن دو روز گذشته در توئیتی که در صفحه شخصی خود منتشر کرده بود
  با اشاره به حوادث تروریستی چارلی ابدو گفته بود: شاید اکثر مسلمانان خواهان صلح باشند اما تا زمان تشخیص و نابودکردن سرطان گروه‌های جهادی رو‌به‌رشد، باید مسئولیت آنها را بپذیرند.
  وی در توئیت دیگری گفته بود: خطر بزرگ گروه‌های جهادی همه‌جا از فیلیپین تا آفریقا تا اروپا تا ایالات متحده ظهور پیدا کرده است. توجیه سیاسی، تکذیب و تظاهر را به وجود می‌آورد.

   

  مرداک تلویحاً اعلام کرده بود که تمامی مسلمانان مسئول کشته‌شدن تعدادی از فرانسوی‌ها در حوادثی که از چهارشنبه گذشته آغاز شده بود، هستند و تمام مسلمانان باید پاسخگوی خون‌های ریخته شده باشند.
  جی‌.کی‌.رولینگ نویسنده و خالق مجموعه داستان‌های «هری پاتر» پس از مشاهده توئیت‌های رابرت مرداک در پاسخ به او در توئیتی می‌گوید: من مسیحی بدنیا آمده‌ام؛ اگر مسیحی بودن من باعث می‌شود،برای کارهای رابرت مرداک مسئولیتی داشته باشم، از دین مسیحیت خارج می‌شوم.

   

  او در این توئیت به این مسئله اشاره می‌کند که یک انحراف در پیروان یک دین، تمام طرفداران آن را دین را محکوم نمی‌کند در حالی که افرادی مانند رابرت مرداک ظاهرا اینچنین تصوری دارند.
  وی همچنین در پاسخ به کاربر دیگری می‌گوید: تفتیش عقاید اسپانیایی‌ هم از اشتباهات من است، همانطور که همه خشونت‌های مسیحیان بنیادگرا هم اشتباه من است. و حتی جیم باکر.

   

  در این پاسخ جی.کی.رولینگ تلاش دارد تا بگوید اقدامات عده‌ای حداقلی و تندرو از پیروان یک دین برای همه مسئولیت نمی‌آورد. او به اقدامات وحشیانه و خشن برخی مسیحیان بنیادگرا در تفتیش عقاید اشاره می‌کند تا بگوید که به فرض پذیرش این استدلال غلط، امروز همه مسیحیان باید پاسخگوی اقدامات غلط هم‌کیشان خود در قرون وسطی باشند.

   

  در پایان این توئیت نیز او با اشاره به جیم باکر یکی از اوانجلیست‌های آمریکایی و مجری برنامه ساعت بشارت انجیل کهن (time Gospel Hour) تلاش دارد تا بگوید اگر من تا این حد باید پاسخگوی اقدامات برخی از هم کیشان خودم باشم پس باید پاسخگوی اقدامات جیم باکر که سابقا بدلیل تخلف و سوء‌استفاده از یک برنامه دینی که در آن مخاطبان به خشونت علیه دیگر ادیان وادار می‌کرد به زندان افتاده بود نیز باشم.
  رولینگ در پاسخ به کاربر دیگری می‌گوید: مسلمانانی که توسط گروه‌های افراطی کشته شده‌اند، 8 برابر بیشتر از غیرمسلمانانی است که به دست آنان کشته‌اند.
  البته اینها تنها پاسخ‌هایی نیست که مرداک برای گفتن جمله «شاید اکثر مسلمانان خواهان صلح باشند اما تا زمان تشخیص و نابود کردن سرطان گروه‌های جهادی رو‌به‌رشد، باید مسئولیت آنها بپذیرند.» دریافت کرده است. بسیار دیگری نیز پاسخ‌های مشابهی همانند جی.کی.رولینگ به این جملات مرداک داشته‌اند

   

  آدام هیلز، کمدین، مجری و نویسنده طنز تلویزیونی هم پاسخی کوتاه و طنز برای عدم حضور مرداک در این جریان داشت.

   

  کاربر دیگری نیز به مرداک اعتراض می‌کند که چرا رفتار تعداد محدودی از مسلمانان را به همه آنها نسبت می‌دهد و می‌گوید: تو نمی‌توانی همه طرفدار میلیونی یک دین را برای اقدام تعداد محدودی از آنها مسئول بدانی?
  تمام این واکنش‌ها رابرت مرداک را بر این داشت که با انتشار توئیتی، فشارها را برای آن قضاوت اولیه خود کم کند.

   

  او در این توئیت با اشاره به تجمع روز گذشته در میدان‌ها و خیابان‌های شهر پاریس می‌گوید:امروز صحنه‌های فوق‌العاده‌ای در پاریس شکل گرفت. اما نباید قربانی شدن قهرمانانه احمد مرابت، پلیس مسلمانی که امروز تشییع جنازه او برگزار می‌شود را فراموش کرد.
  منبع:بولتن نیوز
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×