رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • خالق آثار ترسناک، ثروتمندترین نویسنده سال 2014

  توسط AMIIIIR، در جی.کی رولینگ،

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات ایرنا، همزمان با روزهای پایانی سال میلادی و آغار ژانویه نشریات مختلف سراسر جهان دست به اعلام بهترین ها و بدترین های شاخه های فرهنگی با نگاه بین المللی زده اند
  که در این بین اعلام 10 نویسنده ثروتمند و خالقان آثار پرفروش نیز خالی از لطف نبود، به ویژه آنکه هشت نفر از بین 10 نفر اعلام شده برای چهارمین سال متوالی توانسته اند در این لیست جای داشته باشند.
  براساس این گزارش که نشریه معتبر «فوربس» (فوربز) که در دنیای اطلاعات اقتصادی شاخه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در جهان آمارها و اطلاعات آن حرف اول را می زند در نخستین روز ژانویه سال 2014 فهرستی از 10 نویسنده ثروتمند و پرفروش سال 2014 میلادی را منتشر کرد نام «جیمز پترسون» نویسنده سرشناس بریتانایی الاصل ایالات متحده آمریکا و نویسنده شهیر ژانر وحشت و آثار ترسناک توانسته لقب نخست این فهرست را از آن خود کند.

   

  پترسون در حالی در سال 2014 میلادی صدر جدول ثروتمندترین نویسندگان جهان را به خود اختصاص داد که در سال 2012 نیز با 85 میلیون دلار افزایش سرمایه رتبه نخست را از آن خود کرد بود و تنها در سال 2013 این جایگاه را به «ایتان الیوت جیمز» نویسنده انگلیسی و خالق سری رمان های «50 بازتاب رنگ خاکستری» واگذار کرده بود و در رتبه دوم این رده بندی نام خود را به ثبت رسانده بود.

   

  پترسون در حالی با افزایش 95 میلیون دلاری سرمایه از فروش آثارش در سال 2014 میلادی رتبه نخست این رده بندی را به خود اختصاص داده که توانسته از آغاز هزاره سوم و طی 14 سال گذشته به طور میانگین هر ساله 14 کتاب را به چاپ رساند که اغلب این آثار نیز به فهرست پرفروش ترین های کتاب در هفته، ماه و یا فصل کشورهای مختلف راه یافته بودند.

   

  نفر دوم این فهرست «دن براون» خالق کتاب های آشنایی چون «فرشتگان و شیطان ها»، «سَمبُل گمشده»، «دوزخ» و «کُد داوینچی» اختصاص دارد هر چند اختلاف درآمد نفر دوم این فهرست با نفر اول (جیمز پترسون) 62 میلیون دلار است اما براون با افزایش درآمد 33 میلیون دلاری توانسته رتبه دوم این فهرست در سال 2014 میلادی را از آن خود کند.

   

  جالب آنکه برای نخستین بار طی پنج سال گذشته از میان نویسندگان کتاب های دیجیتالی نیز شاهد حضور فردی در فهرست 10 نویسنده ثروتمند سال هستیم و این نویسنده کسی نیست جز ملکه کتاب های دیجیتا یا «لورا رابرتز» که با 28 میلیون دلار افزایش سرمایه جایگاه سوم این فهرست را از آن خود کرده است.

   

  نفر چهارم این لیست نویسنده ای است که علاوه بر مشهور بودن در جهان، در ایران نیز میان طیف خوانندگان رمان های عامه پسند طرفداران بسیاری دارد و اغلب آثار این نویسنده با چاپ های مکرر در کشور ما بارها به زیور طبع آراسته شده اند، خانم ها، آقایان نویسنده ای که نیازی به معرفی ندارد؛ خانم «دانیل استیل».

   

  این نویسنده که طی چهار دهه فعالیت 132 کتاب تاکنون به چاپ رسانده و رکورد فروش 670 میلیون نسخه کتاب در جهان را به نام خود اختصاص داده است در سال 2014 میلادی با افزایش درآمد خود تا سقف 27 میلیون دلار رتبه چهارم این فهرست را از آن خود کرده است.

   

  در میان نویسندگان اغلب آمریکایی و اروپای غربی این فهرست نام «ژانت ایوانوویچ» یکی از نویسندگان شناخته شده بلوک شرق نیز میان نویسندگان ثروتمند سال 2014 میلادی به چشم می خورد.

   

  ایوانویچ که اغلب به خاطر داستان های اجتماعی و رئالیستی و آغشته با فضای جنگ آثارش در جهان شناخته می شود در سال 2014 میلادی با افزایش سرمایه ای بالغ بر 25 میلیون دلار رتبه پنچم فهرست فوربز را از آن خود کرده است.

   

  اما عجیب ترین جایگاه جدول ثروتمندترین نویسندگان جهان در سال 2014 میلادی به رتبه ششم این جدول باز می گردد جایی که نام چهار نویسنده با افزایش درآمد مشابه 22 میلیون دلاری در سال 2014 توانسته اند این جایگاه را میان خود قسمت کنند.

   

  در این جایگاه علاوه بر «جف کاینی»، نویسنده ایرلندی و خالق مجموعه کتاب های «دفترچه خاطرات بچه ترسو» و «ورونیکا روث» دیگر نویسنده بریتانیایی که با رمان ها و داستان های علمی و تخیلی در جهان شناخته می شوند دو نویسنده سرشناس دیگر به نام های «استفان کینگ» و «جان گریشام» نیز به چشم می خورد.

   

  استفان کینگ آمریکایی که خوانندگان کشورمان نیز با نوشته های وی چون «درخشش»، «جاده سبز»، «جاده آرلینتون» و «رهایی از شائوشنک» که تمامی آنها به آثار سینمایی درخشانی نیز تبدیل شده اند آشنایی دارند نیز در جایگاه ششم این فهرست در کنار جان گریشام دیگر نویسنده آمریکایی وسرشناس قرار گرفته است.

   

  گریشام که در سال 2014 میلادی با انتشار تک رمان «شیاد» رتبه شماره یک رمان های جنایی و حقوقی سال 2014 را نیز از آن خود کرده است به دلیل آثارش که غالبا از فضای معمایی، جاسوسی و حقوقی برخوردارند در جهان به شهرت رسیده است و با وجود سه دهه از گذشت فعالیت حرفه ای شان تاکنون تغییر گرایشی در شیوه و نگاه این نویسنده ایجاد نشده است.

   

  رتبه هفتم این جدول به «سوزان کالینز» نویسنده مجموعه رمان های «بازی بقا» با 21 میلیون دلار افزایش سرمایه اختصاص دارد، هر چند به زعم بسیاری از کارشناسان دلیل موفقیت چشمگیر این نویسنده جوان و تازه کار به خاطر ساخت مجموعه فیلم های «بازی بقا» با بازی درخشان «جنیفر لاورنس» است که به محبوبیت و شناخت آثار این نویسنده کمک شایانی کرده است.

   

  اما نام خالق مجموه کتاب های «هری پاتر»، خانم «جی. کی. رولینگ» در میان بهت و حیرت همگان در سال 2014 میلادی تا رتبه هشتم این جدول سقوط کرده و این در حالی است که از سال 2006 تا 2012 خانم رولینگ همواره بین رتبه های اول تا سوم این جدول قرار داشت.

   

  وی در سال 2014 با 19 میلیون دلارافزایش سرمایه مواجه بوده است و کارشناسان پایان یافتن مجموعه کتاب های هری پاتر و عدم نگارش آثار مهیج و خواندنی دیگر از سوی این نویسنده طی سه سال اخیر را از دلایل اصلی این سقوط می دانند.

   

  و سرانجام در رتبه های نهم و دهم این جدول به ترتیب نام «جورج ایر. آر. مارتین» نویسنده آثار فانتزی با 17 میلیون دلار افزایش درآمد و «داوید بولداچی» نویسنده رمان های عاطفی و تلخ ایتالیایی با 16 میلیون دلار افزایش درآمد به چشم می خورد.

   

  در پایان این گزارش ذکر این نکته الزامی است که نشریه فوربز آمار دقیق فروش آثار این نویسندگان را بر اساس اطلاعات موسسه بین المللی و معتبر «نیلسون» که همواره در صدد رصد فروش آثار چاپی، صوتی و دیجیتالی نویسندگان جهان است استخراج کرده است.
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×