رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • جایزه پن برای خالق «هری پاتر»

  توسط AMIIIIR، در جی.کی رولینگ،

  به گزارش گاردین، این جایزه به پاس تعهد این نویسنده به آزادی بیان و کارهای خیریه او در طول چند سال گذشته به او اهدا می‌شود. رولینگ این جایزه را 16 می در مراسم جشن ادبی سالیانه انجمن قلم آمریکا در نیویورک دریافت خواهد کرد.

   

  به گفته سازمان آزادی بیان رولینگ از استعداد و موقعیت خود به عنوان یک نویسنده برای مبارزه با نابرابری در جهان بهره می‌برد. انجمن قلم در این باره دو نمونه از فعالیت‌های خیریه‌ این نویسنده سرشناس را مثال می‌زند که در آن‌ها برای بهبود شرایط زنان و کودکان در جامعه تلاش می‌کند. انجمن قلم در ادامه رولینگ را از مخالفان سرسخت سانسور و صدای هوادار آزادی بیان می‌داند.

   

  اندرو سولومون نویسنده و رئیس انجمن قلم آمریکا در این باره گفت : «رولینگ از طریق نوشته‌هایش تخیل، حس همدردی، طنز و عشق به خواندن را بازتولید کرده و در عین حال انتخاب‌هایی اخلاقی را آشکار می‌کند که به ما در راه شناخت خویشتن یاری می‌رساند.» او در ادامه افزود : «رولینگ از طریق تجربیات نوشتاری و غیرنوشتاری خود نه تنها به تعداد بیشماری از کودکان آموخت تا آنچه در ذهن دارند را بر زبان آوردند بلکه به آنها توانایی شنیدن دیگران را نیز هدیه کرد. او از تمام امکانات خود برای تبدیل دنیا به مکانی بهتر برای کودکان بهره برده است.»

   

  رولینگ نیز در این باره به گاردین گفت: «اینکه سازمان مورد ستایشم کارهای مرا دارای ارزش اخلاقی دانست و این جایزه را به من اهدا کرد، باعث می‌شود عمیقا احساس افتخار کنم.»

   

  این نویسنده در ادامه افزود: «من از هواداران قدیمی انجمن قلم هستم که کارهای باارزشی از طرف نویسندگان محبوس انجام داده و از آزادی بیان دفاع می‌کند.»
  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×