رفتن به مطلب
 • آخرین پرونده ها

  • معرفی بانشی ایرلندی

   بانشی شبحی است که به صورت یک زن، که به عنوان نشانه ی مرگ و پیام آور جهان دیگر در افسانه های ایرلندی شناخته می شود و مرگ افراد را با شیون و زاری خبر می دهد.

   توصیفات :
   توصیفات مختلفی از ظاهر بانشی وجود دارد .برخی او را زنی با موهای ژولیده و دراز با ردایی خاکستری که لباسی سبز بر زیر آن است،با چشم هایی که از گریه به رنگ خون در آمده اند ،وصف کرده اند.
   بنا به توصیفی دیگر بعضی مواقع بانشی دختری پاکدامن از اعضای خانواده ای است که جوان مرگ شده است و ماموریت پیغام رسانی به اعضای خانواده را بر عهده دارد؛ که حتی افرادی بیان دارند که هر خانواده بانشی مخصوص خود را دارد.
   و یا شاید به مانند زنی کفن پوش در شب زیر درختان قوز کرده است ودرحال زاری با صورتی پوشیده شده مشغول گریه کردن است.بانشی غمگین ترین صدای ممکن را دارد؛این صدا در سکوت شب خبر از مرگ فردی می دهد.
   نوحه سرایی کردن :
   در افسانه های ایرلندی صحبت از ساحره ای است که به هنگام مرگ عضوی از خانواده یا عضوی که در جای دیگری به مرگ نزدیک است به شیون می پردازد حتی اگر محل مرگ بسیار دوتر باشد و خبر آن هنوز به خانواده نرسید باشد .در هر حال نوای غمناک بانشی اولین هشدار برای قریب بودن مرگ است.
   او همچنین مرگ را پیش بینی می کند . اگر کسی در حال ورود به وضعیتی است که بعید است  از آن زنده خارج شود او به مردم با جیغ کشیدن یا ناله کردن هشدار می دهد. به همین خاطر بانشی را زن شیون کننده نیز می نامند.
   هنگامی که چندین بانشی به صورت هم زمان ظاهر شوند، نشان دهنده مرگ یک شخص بزرگ یا مقدس است.
   بعضی از داستان ها گاهی می گویند ، زن بانشی  با وجود این که یک ساحره نامیده می شود  اما یک روح بوده است که اغلب به صورت خاصی به قتل رسیده یا در هنگام تولد فرزندش فوت شده است.
   اصل و نسب :
   بانشی ایرلندیی که به نام (aibell) شناخته می شده سرپرستی و مسئولیت 25 بانشی دیگر را نیز بر عهده دارد. این ممکن است که این قضیه ، منبع ایده  شیون کشیدن گروهی بانشی ها در هنگام مرگ فردی مهم بوده باشد. بیشتر بانشی ها ،اگرچه نه همه آن ها، دارای نام های خانوادگی با Ó یا پیشوند mc/mac  بوده اند که از ریشه ی (Goidelic) است که نشان دهنده یک خاندان بومی جزیره های سلتیک می باشد به جای آن هایی  که از اهالی اسکاندیناوی، انگلیس و یا نورمن های مهاجم باشد .

   بانشی ها در فرهنگ های دیگر :
   شان مک کریس در سال 1380  در نشریه (Cathreim Thoirdhealbhaigh) در مطلبی اشاره ای به حضور بانشی ها در فرهنگ نورمن ها(یکی از اقوام وایکینگ که در شمال فرانسه زندگی کرده اند) در آن زمان دارد.
   در مناطقی از ایالت لنیستر (یکی از 4 ایالت بزرگ ایرلند) بانشی به (bean chaointe) به معنی زن مرثیه سرا اشاره شده است که می تواند با صدای بلند خود باعث شکسته شدن شیشه ها شود.
   در فرهنگ عامه ی اسکاتلند موجودی مشابه به نام (bean nighe) و(ban nigheachain) (زن نحیف و کوچک اندام رخت شور) یا (nigheag na h-àth) (زن نحیف رخت شور در ناحیه کم عمق رود خانه ) نام برده می شود ،درحال شستن لباس های آغشته به خون یا زره های افرادی که مرگ آنها نزدیک است دیده می شود .
   در افسانه های ولز نیز موجودی مشابه با عنوان ساحره ی مه (hag of the mist) خبررسان مرگ است .
    
    
 • جورج آر آر مارتین پس از اعلام تاخیر در انتشار کتابش از حمایت طرفداران شگفت زده شد!

  توسط AMIIIIR، در جرج آر آر مارتین،

  چند روز پیش بود که جورج آر آر مارتین، نویسنده مجموعه کتاب‌های بازی تاج و تخت اعلام کرد که کتاب بادهای زمستان باز هم تاخیر خورده و پس از آغاز پخش فصل ششم سریال از شبکه اچ‌بی‌او منتشر می‌شود. حال مارتین در وب‌سایت رسمی خود، اعلام کرد که از حمایت طرفداران شگفت‌زده شده است.
  در تاریخ ۲ ژانویه (۱۲ دی)، جورج آر آر مارتین پستی در وب‌سایت رسمی خودش منتشر کرد و اعلام کرد که کتاب بادهای زمستان که قرار بود قبل از آغاز پخش فصل ششم سریال Game of Thrones منتشر شود، باز هم تاخیر خورده و پس از آغاز پخش سریال، چاپ خواهد شد. این مسئله باعث می‌شود که برای اولین بار بینندگان سریال از خوانندگان کتاب جلو بیفتند.
  با اینکه این خبر تقریبا تمام طرفداران این مجموعه را ناراحت کرد، اما این نویسنده ۶۷ ساله در پست جدیدی که در وب‌سایت خود منتشر کرده، اعلام کرد که از حمایت طرفداران شگفت‌زده شده است:
  حمایت و آرزوهای خوبی که من از طرف طرفداران در پی انتشار خبر تاخیر در چاپ کتاب بادهای زمستان دریافت کردم، مثال زدنی بود. من از تک تک شما تشکر می‌کنم.
  در زمان نوشتن این خبر، پست تاخیر چاپ کتاب بادهای زمستان، دارای ۱۰۰۸ دیدگاه است. مارتین در ادامه گفت که به قدری تعداد نظرهای این خبر زیاد بوده، که وی نتوانسته تمام آنها را بخواند، اما تعدادی از آنها را مشاهده کرده و از تمام طرفداران به خاطر نظرات مهربانانه‌شان سپاسگزار است:
  من نمی‌توانم به شما بگویم که چقدر از حمایت‌ها و پیغام‌های محبت‌آمیز شما قدردانی می‌کنم.
  پس از اتمام کار نوشتن کتاب بادهای زمستان، مارتین آغاز به کار برروی کتاب رویایی از بهار، قسمت هفتم مجموعه Game of Thrones خواهد کرد.
  منبع: Gamespot
  به نقل از زومجی




  بازخورد کاربر

  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.



  برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

  برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

  ایجاد یک حساب کاربری

  برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

  ثبت نام یک حساب کاربری جدید

  ورود به حساب کاربری

  دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

  ورود به حساب کاربری

×